czwartek, 24 listopada 2011

Śmierć nie musi być w kolorze czarnym

Pogrzeb na wesoło

Czego ludzie nie zrobią, żeby nie ulec przerażającej wizji śmierci? Obecnie tak się jej boimy, że zrobimy wszystko, aby nabrać do niej jak największego dystansu. Właściwie, dlaczego nie? Śmierć jest nieuchronna i czeka wszystkich, po co zatem pogrążać się w smutku? Lepiej wykorzystać przygnębiające atrybuty śmierci, jak np. trumnę (na której widok raczej bledniemy niż nabieramy rumieńców) i zamienić ją w coś, co raczej nas rozbawi. 

Pełni ironii i czarnego humoru artyści ze smutnej, czarnej trumny stworzyli zupełnie nową jakość, która na pewno nie spowoduje u was gwałtownego ataku przygnębienia i depresji. Kto nie chciałby spocząć w takim łożu?

Każda jest inna, każda ma swój pomysł. Która podoba wam się najbardziej?







Szalone trumny

Przodownikiem w tworzeniu artystycznych trumien jest brytyjska firma "Crazy Coffins". Osobą odpowiedzialną za te niezwykłe eksponaty prezentowane na jednej z wystaw w Kassel, w Niemczech, jest Vic Fearn. Ten ekscentryczny producent trumien współpracuje z wieloma artystami i designerami, którzy tworzą zupełnie nową wizję naszych ostatnich domów.

Ta trumna została zrobiona na zamówienie narciarza, którego pragnieniem było zostać pochowanym tak, jakby wyruszał w swoją ostatnią ekspedycję.






Ta trumna została zaprojektowana specjalnie dla budowniczego - Johna Grattona Fishera. A jest - koszem na śmieci. Mężczyzna po swojej śmierci zostanie po prostu - spuszczony do śmieci.






Z miłości do rocka

Ta replika jednego z modeli gitary elektrycznej została zaprojektowana specjalnie na życzenie rodziny nastoletniego chłopca, który zginął w wypadku. Podobno bardzo kochał swój instrument i wciąż na nim grał.






Sentymentalna deskorolka

Trumna w kształcie deskorolki została zaprojektowana na życzenie rodziców chłopca, który zginął w wypadku podczas jazdy na desce. Była to jednak jego wielka miłość, na którą codziennie musiał znaleźć choć odrobinę czasu.






Dla żeglarza

Każda trumna wykonana przez firmę Crazy Coffins kosztuje około 7.000 euro i może być również w kształcie łódki...






Szalone trumny

lub korkociągu.

Firma Vica Fearna nie specjalizuje się jednak tylko i wyłącznie w produkcji trumien. Dla przeciwników grzebania zwłok w ziemi designerzy specjalnie zaprojektują równie szaloną i niezwykłą urnę. Prochy własne lub członka rodziny można umieścić w urnie np. w kształcie ciężarówki, samochodu lub kolorowego jajka.







Na sportowo

Ta trumna w kształcie buta sportowego została wykonana przez Paa Joea - artystę i stolarza pochodzącego z Ghany. Mężczyzna buduje tego typu trumny najczęściej na zamówienie bogatych mieszkańców tego afrykańskiego kraju.






Na ostro

Inny jego projekt przedstawia trumnę w kształcie papryczki peperoni. Przypadłaby pewnie do gustu osobie o bardzo gorącym temperamencie.






Jaszczurka

A oto trumna tego samego artysty w kształcie jaszczurki.

Kolekcja trumien Paa Joea jest reprezentacją uroczystego podejścia do kwestii życia i śmierci we współczesnej Ghanie. Trumny mają szczególne znaczenie dla mieszkańców tego kraju, są wyrazem przeszłego życia zmarłego. Nowoczesne pogrzeby w tym afrykańskim kraju są bardzo kolorowe i głośne. 







Uśmiechnięty rekin

W trakcie ceremonii mają miejsce spektakle z kunsztownie wyrzeźbionymi i pięknie pomalowanymi trumnami. Łoża zmarłych prowadzone są przez miasto, co stanowi integralną część pogrzebu.






Nowocześnie

Trumna Paa Joea w kształcie telefonu komórkowego.






Szalone trumny

Paa Joe nie jest jedyną osobą, zajmującą się tworzeniem wariackich trumien. Ostatni dom w kształcie ryby został zaprojektowany przez Erica Agatei Aganga. Można było go podziwiać podczas wystawy w Moskwie w październiku tego roku. Rosjanie zdają się być coraz bardziej otwarci na różne oryginalne rozwiązania. Zawsze byli wysublimowanymi konsumentami, dlaczego nie miałoby to dotyczyć również trumien?






Dla miłośnika tytoniu

Ta nietuzinkowa trumna została wykonana z samych papierosów.






Dla miłośnika mocnych trunków

Oto trumna w kształcie butelki wódki...






Eko-trumna

Ta trumna na pewno przypadłaby do gustu osobie dbającej o środowisko i prowadzącej ekologiczny tryb życia. W dużej części została ona bowiem stworzona z materiałów z recyklingu.






Malarstwo trumienne

Jeżeli ktoś nie jest jednak na tyle ekscentryczny, żeby od razu robić sobie lub swoim bliskim trumnę w kształcie gada lub gitary elektrycznej, może skusi się na trumnę pomalowaną w określony wzór. Tak jak kupujemy lub zamawiamy wzór na deskę snowboardową lub narty, możemy również zamówić taki sam wzór właśnie na nasz ostatni dom. 







A namalować możemy praktycznie wszystko: ulubiony krajobraz, wzór prezentujący nasze hobby, bliskich, reprodukcję ulubionego dzieła, graffiti, jakiś tekst - coś, co jest bliskie naszemu sercu, na w jakiś sposób nas definiuje, określa, co stanowi kwintesencję naszego życia. 

Na pewno nie łatwo będzie dokonać takiego podsumowania, tym bardziej, że śmierć spada na nas zazwyczaj niespodziewanie. Projektowanie jednak takiej trumny dla kogoś bliskiego może być pewną formą autoterapii - pogodzeniem się ze śmiercią kogoś, kogo bardzo kochaliśmy, spojrzeniem na to zdarzenie z innej perspektywy lub refleksją nad tym, kim była dla nas dana osoba, co w niej uwielbialiśmy i ceniliśmy, jakim była człowiekiem.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz