sobota, 31 grudnia 2011

Jaki Sylwester taki cały rok...

Ale będzie impreza!

No właśnie...będzie? Inaczej - musi być i zapewne większość zrobi wszystko, żeby tak właśnie było. Bo czym innym jest dla Polaków Sylwester, jak nie po prostu najlepszą imprezą w roku. Trzeba dobrze przemyśleć, z kim chcemy ją spędzić i gdzie, tak żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo sylwestrowej klapy. Bo...jaki Sylwester, taki cały rok. Nie można źle się bawić na Sylwestra.




A zatem - co Polak w Nowy Rok musi zrobić, żeby cały rok był udany? Po pierwsze
upić się do nieprzytomności przy dźwiękach wybuchających fajerwerków, krzyczących do ucha znajomych i głośnej muzyki. I to by było chyba na tyle. To jest bowiem recepta na szczęśliwy Nowy Rok dla Polaka.

Są jednak tacy, którzy imprezę noworoczną skutecznie bojkotują - organizują na przykład imprezę anty sylwestrową albo po prostu siedzą w domu w samotności i rozmyślają, jakie zmiany chcą wprowadzić, tak żeby ich życie nareszcie stało się lepsze i bardziej wartościowe. 

Są również tacy, którzy nie potrafią wyrwać się spod presji Sylwestra. Niby nie chcą przykładać do niego większej wagi, ale z drugiej strony jakoś tego Sylwestra wypadałoby spędzić i w sumie fajnie jakby było fajnie.

Wydawałoby się, że ludzie na całym świecie borykają się z takimi problemami - nic bardziej błędnego. W wielu miejscach na świecie wejście w Nowy Rok wiąże się z bardzo istotnymi rytuałami, które wychodzą daleko poza zwyczajne upijanie się.

Zobaczcie, jak inaczej można spędzać tego przeklętego Sylwestra i, jak wartościowym może on stać się świętem.






Rosja

Okazuje się, że to z Rosji przywędrował do nas przesąd, że pierwszy dzień nowego roku jest wróżbą na przyszły rok. Rosjanie wierzą, że tego dnia należy unikać ciężkiej pracy, kłótni i zaciągania długów. Na ten dzień piecze się tam specjalne pierożki z nadzieniem słodkim lub słonym i z monetami. W zależności od tego, jakie nadzienie się wylosuje, taki będzie przyszły rok. Dala wielu osób przełom starego i nowego roku jest okresem stawiania horoskopów i wróżb.






Chiny

Data chińskiego Nowego Roku, czyli Święta Wiosny, związana jest z obowiązującym tam kalendarzem księżycowym. Przypada w dzień po drugiej pełni księżyca po zimowym przesileniu, zazwyczaj w lutym. Chiński kalendarz jest o 2637 lat starszy od obowiązującego w Polsce kalendarza gregoriańskiego. Wigilię Nowego Roku Chińczycy świętują w rodzinnym gronie. 






Chiny

Spożywają wówczas słodycze, ciastka, owoce oraz wino i jiaozi. Są to tradycyjne azjatyckie pierożki z nadzieniem krewetkowo-jajecznym. Dopiero następnego, pierwszego dnia roku, rozpoczyna się wspólne świętowanie na ulicach. Odbywają się wówczas barwne pochody, korowody i tradycyjne tańce lwów.






Kraje skandynawskie

W krajach skandynawskich bale sylwestrowe są rzadkością. Czas przełomu lat ludzie spędzają kameralnie w gronie najbliższych spotykając się w restauracjach lub w domach. Tylko przed północą wychodzi się na ulicę i odpala sztuczne ognie. 






Dania

W Danii Nowy Rok nazywany jest Nytar. Jest bardzo rodzinnym świętem. W wigilię Nowego Roku odbywa się uroczysta kolacja, tradycyjnym daniem jest gotowany dorsz. Ponadto, zwykle podawane są buraki w occie, gotowane jajka i ziemniaki. O godzinie 18 transmitowane jest zawsze orędzie królowej Danii. W wieczór wigilii Nowego Roku Duńczycy zwykli robić sobie nawzajem żarty i psikusy. Ponadto jednym ze starych zwyczajów jest zeskakiwanie z krzesła z chwilą wybicia przez zegar północy.






Ekwador

Ekwadorczycy na Nowy Rok przygotowują specjalną kukłę ze słomy. Ubierają ją w ubrania należące do członków rodziny. Jedna osoba wypisuje rodzaj testamentu, który zawiera błędy i przewinienia całej rodziny. O północy jest on odczytywany, a kukła podpalana, co ma oczyścić członków rodziny i ustrzec ich przed ponownym popełnieniem tych błędów w Nowym Roku.






Islamski Nowy Rok

Muzułmanie w Nowy Rok modlą się indywidualnie, nie świętują wspólnie. Posługują się oni kalendarzem księżycowym, pierwszy dzień roku przypada w pierwszym dniu miesiąca nazywanego Muharram. Jedynie nieliczni Muzułmanie wysyłają sobie kartki z życzeniami noworocznymi.






Korea Południowa

W Korei Południowej najpopularniejszym sposobem świętowania jest wybranie się w podróż do Dong Jung jin na półwyspie, gdzie słońce jest widziane codziennie najwcześniej.






Izraelski Nowy Rok

Rosz ha-Szana (dosłownie: głowa roku) jest żydowskim świętem, które najbardziej ze wszystkich żydowskich świąt wykracza w swoim głębokim sensie także poza sprawy żydowskie i poza judaizm. Jest świętem, którego sens jest uniwersalny, bo dotyczy całej ludzkości.






Izraelski Nowy Rok

żydowski Nowy Rok obchodzony jest zupełnie inaczej niż Nowy Rok w większości kultur. Nie jest okazją do radosnej celebracji, alkoholu i zabawy. Jest Dniem Sądu.Przygotowania do tego dnia trwają już w miesiącu elul poprzedzającym święto - i polegają na analizowaniu własnych uczynków, szczególnie tych złych - skierowanych przeciwko ludziom i Bogu.






Izraelski Nowy Rok

Celem etycznym Rosz ha-Szana i następującego po nim (dziesiątego dnia tiszri) Jom Kipur jest przeegzaminowanie własnego życia, dostrzeżenie win, okazanie skruchy, przebłaganie Boga i skrzywdzonych bliźnich. Jest szczególną cechą judaizmu, że Nowy Rok staje się okazją do rozliczenia swojego życia, zanalizowania własnej postawy wobec Boga i ludzi.






Hiszpania i kraje Ameryki Łacińskiej

W Hiszpanii i w krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej będących pod jej wpływem noc sylwestrową nazywa się „Nochevieja”- „Stara Noc”. Na wsiach i w miasteczkach przebywa się w gronie rodzinnym do północy. W większych miastach organizowane są noworoczne fiesty trwające do rana. O północy głośno uderza dzwon a ludzie muszą zjeść 12 winogron. 






Brazylia

W Brazylii najhuczniej Nowy Rok witany jest na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. To po karnawale drugie wydarzenie turystyczne. O północy wystrzelaiwane są fajerwerki. Miejscowi ludzie wykonując tańce wprowadzające w trans składają ofiary ze zwierząt bogini morza Yemanji. Jest to afrobrazylijski kult zawierający elementy wierzeń i praktyk murzyńskich niewolników. 






Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii najpopularniejsze są zabawy mające początek 29 grudnia, kiedy ludzie zaczynają wychodzić na ulice. Wiąże się to ze Szkocją, gdzie w Edynburgu świętuje się tzw. „Hogmanay”. W Glasgow w XIX w. obchodziła je królowa Wiktoria. Dziś na Sylwestra przyjeżdżają tam turyści z całego świata. Są świadkami zaliczanych do najwspanialszych na świecie wieczornych marszów z pochodniami i fajerwerkami, które mają zawsze przewodni temat. 






Wielka Brytania

Jest on, co rok inny a pokazują je telewizje całego świata. 30 grudnia słychać szkocką muzykę, dudy i rozpoczną się tańce. Bije się rekord najdłuższego w wykonaniu kilkunastu tysięcy osób. O północy 31 grudnia niebo jaśnieje fajerwerkami, których ze wzgórz, na których leży miasto odpala się kilka ton. 






USA

W Stanach Zjednoczonych najbardziej znany Sylwester odbywa się na Placu Time Squere w Nowym Jorku. Jest największym i najbarwniejszym w kraju. Biorą w nim udział tysiące osób a dzięki telewizji dociera do dziesiątek milionów na świecie. 






Włochy

Włosi lubią świętować Nowy Rok przede wszystkim na hucznych ulicznych zabawach. Stolicą włoskiego karnawału jest Viareggio. Zabawa jest bardzo spontaniczna, pełna radości i entuzjazmu. Po ulicach przejeżdżają ogromne platformy przedstawiające najczęściej znane osobistości, często są to karykatury polityków. Uczestnicy zabaw rzucają ogromne ilości serpentyn. 






Włochy

Przygotowywane są również specjalne kukły, które poruszając rękoma i oczami tworzą zabawną mimikę. Włoski karnawał przyciąga tysiące widzów. We Włoszech i w Wenezueli założenie czerwonej bielizny ma ułatwić znalezienie w nadchodzącym roku męża. W Ekwadorze, to z kolei żółta bielizna akumuluje pozytywną energię.






Irak

Nowy Rok świętują tam głównie chrześcijanie. Irakijczycy mają zwyczaj okazywania radości strzelając w Sylwester na wiwat z karabinów maszynowych. Każdy iracki mężczyzna może posiadać w swym domu jeden taki karabin z dwoma magazynkami amunicji.






Australia

W Australii Nowy Rok wita cały kraj. Szczególnie dużo ludzi przybywa do Sydney, aby obejrzeć największy na świecie pokaz sztucznych ogni. W porcie w Sydney zbiera się wtedy 1,5 miliona osób. Australia jest drugim krajem po Nowej Zelandii świętującym nadejście Nowego Roku.






Filipiny

Na Filipinach ludzie zapalają sztuczne ognie oraz głośne petardy, włączają głośną muzykę i zachowują się bardzo głośno, przekonani, że hałas odstraszy złe duchy, a tym samym zapobiegnie przyniesienia pecha w Nowym Roku. Do puszek wrzucają monety, aby było jeszcze głośniej oraz z przekonaniem, że przyniesie to więcej pieniędzy dla biesiadników. Ludzie niosą figury symbolizujące płodność i obfitość, noszą kolorowe ubrania, aby pokazać swój entuzjazm na nadchodzący rok.

źródło:
wymarzonysylwester.pl
urodaizdrowie.pl/zwyczaje-sylwestrowe-na-swiecie
www.niam.pl/pl/artykul/72-sylwester_i_nowy_rok_w_roznych_kulturach
fzp.salon24.pl/221701,rosz-ha-szana-zydowski-nowy-rok

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz