środa, 30 listopada 2011

Wielbiciele Wilde'a zacałowali grób pisarza


 


Grób Oscara Wilde'a stojący na cmentarzu Pere Lachaise w Paryżu został zacałowany. Na szczęście udało się go uratować i zabezpieczyć przed kolejnymi zniszczeniami.
Oskar Wilde kiedyś powiedział, że "Pocałunek może zniszczyć ludzkie życie". Jeżeli pisarz przeżył taki zawód za życia, to na pewno nie spodziewał się, że to samo może go spotkać po śmierci. Tym razem to jednak nie dusza Wilde'a ucierpiała, ale grób, w którym został pochowany.
W 1990 roku jedna z odwiedzających cmentarz osób postanowiła pozostawić ślad szminki w kształcie pocałunku na ścianie grobu pisarza. W jej ślad poszli też inni fani Oscara Wilde'a. Grób z dnia na dzień stawał się coraz bardziej obcałowany. Oprócz cmoknięć ludzie wypisywali na kamieniu różnego rodzaju złote myśli lub wyznania miłości. To nietuzinkowe graffiti stało się z czasem znakiem rozpoznawczym grobu. Niestety, jak się później okazało, substancje znajdujące się w szmince sukcesywnie niszczyły pomnik. Czyszczenie go, zamiast pomóc, powodowało dalszą degradację pomnika.


Wprowadzono zakaz pozostawanie różnego rodzaju śladów na grobie, a przyłapanie na gorącym uczynku groziło wlepieniem mandatu w wysokości 9 tysięcy euro. Mimo to, pomnik dalej pokrywał się natrętnymi pocałunkami, pozostawianymi głównie przez turystów, którzy prawdopodobnie nie byli świadomi obowiązującego zakazu, a zostawienie pocałunku na grobie Wilde'a stanowiło jeden z punktów ich programu, który musiał zostać zrealizowany.
W pewnym momencie pojawiło się ryzyko, że grób ulegnie całkowitemu zniszczeniu i nie da się go nigdy "odratować". Ze wsparciem finansowym od Irlandii udało się oczyścić i zdezynfekować kamień. Odkrycie odnowionego grobu odbędzie się w środę, kiedy również przypada rocznica śmierci pisarza. Pomnik zostanie zabezpieczony i otoczony specjalną barierką, której nie będzie można przekraczać. "Obrońcy" grobu obawiają się jednak szalonych wielbicieli Oscara Wilde's, którzy za wszelką cenę będą chcieli zostawić dowód swojej miłości na ścianie pomnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz